Producenci

Filtry w akwarium pełnią bardzo ważną rolę, są wręcz niezbędnym elementem zbiornika. To jeden z najważniejszych jego elementów. Odpowiadają przede wszystkim za uzdatnianie wody do życia w niej roślin i zwierząt. Wpływają nie tylko na jej świeżość i natlenienie, ale także i na czystość. Pomagają pozbyć się ze zbiornika zanieczyszczeń takich jak resztki roślin, odchody ryb, kurz, resztki pokarmu czy glony. Ponadto zapewniają odpowiedni ruch wody i rozprowadzają substancje odżywcze. Dzięki filtrom cały ekosystem w akwarium funkcjonuje poprawnie.

W sklepie Zoomax24 można zaopatrzyć się w wewnętrzne filtry do akwarium, zewnętrzne, gąbkowe a także wkłady filtrujące do akwarium. Wszystkie akcesoria w naszym sklepie pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów z branży akwarystyki – Hailea, Jeneca i Aleas. Dzięki naszej ofercie i fachowej pomocy sprzedawców, można stworzyć wyjątkowe i piękne akwarium, nie wydając przy tym fortuny.

Rodzaje wkładów filtracyjnych do akwarium

Skuteczność filtra uzależniona jest przede wszystkim od wkładu do filtra akwariowego. Wyróżniamy trzy typy wkładów:

  • mechaniczne – wychwytują cząstki unoszące się w toni wodnej. To najprostszy rodzaj filtracji i są to różnego rodzaju gąbki, waty i włókniny akwarystyczne. Jeżeli takie wkłady do filtra akwarystycznego zasiedlą bakterie, staje się on materiałem biologicznym. Aby utrzymywać ich skuteczność na właściwym poziomie, należy co jakiś czas je czyścić, a włókniny wymieniać.
  • biologiczne – zapewniają miejsce dla bakterii nitryfikacyjnych. Często nazywane są „ceramiką”. W efekcie dostarczania tlenu, zamieniają go na związki takie jak amoniak (NH3), azotyny (NO2) i azotany (NO3). Ze względu na swoją strukturę, biologiczny wkład do filtra w akwarium, bierze udział w mechanicznym oczyszczaniu wody. Jego wydajność jest monitorowana przy zastosowaniu testów kropelkowych.
  • chemiczne – usuwają nadmiar substancji odżywczych w zbiorniku. Absorbenty, np. węgiel aktywny, oczyszczają wodę ze zbędnych substancji chemicznych takich jak pozostałości leków. Dodatkowo, chemiczne wkłady filtracyjne w akwarium wpływają na przejrzystość i krystaliczność wody poprzez usuwanie zabarwień. Ponadto pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Wybór właściwego filtra do akwarium

Wyboru odpowiedniego filtra (zewnętrzny czy wewnętrzny) oraz wkładu do filtrów akwarystycznych zawsze należy dokonywać uwzględniając indywidualne oczekiwania i warunki środowiskowe, panujące w danym akwarium. Należy brać pod uwagę pojemność zbiornika, parametry wydajności a także możliwości finansowe kupującego.

  • filtry wewnętrzne – prostsze w montażu i w działaniu, nie wymagają częstej konserwacji, łatwiej się je czyści oraz są dostępne w niższej cenie. Wybierane do małych i średnich akwariów domowych.
  • filtry zewnętrzne – wysoka wydajność, lepszy przepływ wody i ograniczania zanieczyszczeń, rozwiązanie droższe. Nie zajmują przestrzeni wewnątrz akwarium. Jest zapewniony łatwy dostęp do nich. Niestety, pobierają więcej energii.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl