Producenci

Brak bądź niedobór tlenu w akwarium może mieć poważne skutki dla fauny i flory wodnej, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do uduszenia ryb oraz martwicy roślin (tzw. eutrofizacji). Z tego powodu, aby zachować równowagę biologiczną akwarium oraz prawidłowy metabolizm ryb, stosuje się napowietrzanie akwarium. Pomogą Ci w tym zadaniu napowietrzacze do akwarium. W sklepie internetowym Zoomax24.pl dostępne są różne modele marki Hailea. Możesz zamówić pojedyncze sztuki lub w zestawie z wężykiem, kamieniem i zaworkiem zwrotnym, jak to ma miejsce między innymi w przypadku modelu HAILEA ACO-9601.

Na czym dokładnie polega napowietrzanie akwarium? To nic innego jak dostarczenie powietrza atmosferycznego, a co za tym idzie tlenu, do wody. W ten sposób mieszkające w akwarium zwierzęta mają zapewnioną odpowiednią ilość tlenu. Pamiętaj, że w tym procesie bardzo ważne jest mieszanie wody. To właśnie wtedy zwiększa się natleniona powierzchnia.

Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą napowietrzanie do akwarium? W ten sposób pozbędziesz się również szkodliwych gazów, które mogą spowodować spadek kondycji u roślin oraz zwierząt.

Napowietrzanie do akwarium – czy to konieczność?

Mogłoby się wydawać, że napowietrzanie wody w akwarium jest obowiązkowe. Jest jednak jeden przypadek, który nie wymaga kupowania napowietrzacza - nie musisz zaopatrywać się w to urządzenie, jeśli masz dobrej jakości filtr. Wtedy to właśnie filtr wprawia wodę w szybki ruch, a niektóre modele mogą nawet pełnić funkcję napowietrzacza.

Z kolei jeśli masz niewielkie akwarium, w którym mieszka sporo rybek i rośnie niewielka ilość roślinek, to urządzenie jest niezbędne. Brak napowietrzacza w krótkim czasie może doprowadzić do pogorszenia się stanu wody, a potem do obumierania zamieszkujących akwarium zwierzątek.

Metody napowietrzania wody

Dostarczać tlen do akwarium możesz na kilka sposobów. Najprostszy z nich polega na zmniejszeniu liczby ryb w akwarium i równoczesnym zwiększeniu liczby roślin. Nie jest to jednak rozwiązanie, które przypada do gustu wszystkim akwarystom, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalistyczne urządzenia, do których zaliczają się m.in. pompy membranowe. Zamówisz je w bardzo atrakcyjnych cenach, jednak musisz mieć świadomość, że spora część modeli bardzo głośno chodzi. Dlatego też często hodowcy zmniejszają poziom głośności urządzenia i umieszczają je w pudełku, które wypełnione jest pianką izolacyjną.

Jak długo napowietrzacz powinien pracować?

Nieustanne korzystanie z urządzenia nie powinno szkodzić faunie oraz florze, warto jednak obserwować mieszkające w akwarium zwierzęta. Pamiętaj, że za duża ilość tlenu też może szkodzić - w przypadku ryb objawia się to drżeniem płetw i częstym zbliżaniem się do powierzchni wody.

W sytuacji, w której nie zauważysz alarmujących sygnałów ze strony ryb - to znaczy będą energiczne, ich apetyt nie spadnie oraz będą zachowywać się tak jak zwykle - śmiało możesz włączyć napowietrzanie akwarium wieczorem, aby chodziło przez całą noc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl