Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Producenci

Rośliny, aby prawidłowo się rozwijać i rosnąć, potrzebują światła. Z tego powodu oświetlenie akwarium jest tak istotne. Wybierając oświetlenie, należy pamiętać o tym, aby światło miało odpowiednią dla wzrostu znajdujących się w akwarium roślin barwę, intensywność, a przy tym oddawało naturalne kolory roślin oraz zwierzątek akwariowych.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje oświetlenia akwarium - świetlówki oraz oświetlenie led. W sklepie internetowym Zoomax24.pl znajdziesz oświetlenie z tej pierwszej kategorii. To tańsze rozwiązanie od ledów, ale czy to oznacza, że jest gorsze? Zdecydowanie nie. Przystosowana do akwarium świetlówka, która została zamówiona w sklepie akwarystycznym, a nie w sklepie elektrycznym, doskonale się sprawdzi. Świetlówki T8 są dobrym wyborem do zbiorników bez roślin. W szczególności polecane się je, jeśli w akwarium znajdują się ryby z jezior tanganika i malawi, gdzie zalecane jest niezbyt mocne, niebieskie światło. Dostępne są u nas świetlówki producenta Hailea T8 o białym, czerwonym bądź niebieskim spektrum światła.

Czym kierować się, wybierając świetlówki do akwarium?

Jedną z najważniejszych kwestii, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest temperatura barwowa świetlówki. Biała barwa ma 6500 Kelwinów, a niebieska około 20 000 Kelwinów. W przypadku roślin optymalna jest temperatura od 8000 do 10 000 K. Właśnie taka barwa przyśpiesza proces fotosyntezy, podczas którego tworzą się substancje organiczne, wchłaniane przez rośliny. To właśnie światło pełni kluczową funkcję w procesie fotosyntezy, dlatego też świetlówka musi mieć odpowiednią barwę.

Jakie zalety mają świetlówki?

  • Przystępna cena.
  • Z łatwością wymienisz uszkodzone świetlówki.
  • Na rynku dostępne są różne modele, możesz wybierać spośród wielu produktów w naszym sklepie internetowym.
  • W wielu modelach możesz dowolnie wybrać kolor świetlówki.
  • Pokrywy akwariowe, które wyposażone są w świetlówki, cechują się trwałością.
  • Zaopatrzenie pokrywy w dodatkowe światło jest niezmiernie proste.

Jakie oświetlenie do akwarium roślinnego?

Szukając odpowiedniego oświetlenia do akwarium roślinnego, najlepiej stosować się do zasady mówiącej, że aby zapewnić roślinom minimum światła, należy wybrać oświetlenie 0,5 Wata na litr akwarium. W przypadku bardziej wymagających roślin musisz zwiększyć tę ilość do 1 Wata na litr.

Niektórzy akwaryści sądzą, że zamiast na watach, lepiej skupić się na ilości lumenów. Jeśli wybierzesz tę opcję, musisz znaleźć oświetlenie, w którym na litr wody będzie przypadać od 40 do 70 lumenów.

Czas naświetlania akwarium

Ile czasu na dobę powinno się naświetlać akwarium? Odpowiedź na to pytanie brzmi: przynajmniej 10 godzin. Dobrym pomysłem jest oświetlać akwarium o stałych godzinach, dzięki czemu stworzysz roślinom oraz zwierzętom akwariowym naturalny cykl dnia, oraz nocy.

Masz pytania? Nie jesteś pewien, która świetlówka sprawdzi się w Twoim akwarium? Zapraszamy do kontaktu! Pracownicy sklepu internetowego Zoomax24.pl chętnie pomogą w doborze optymalnego rozwiązania i podpowiedzą, która barwa będzie odpowiednia dla konkretnych roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl