Producenci
Jak wybrać odpowiednie akwarium? 0
Jak wybrać odpowiednie akwarium?

Postanowiłeś, że rozpoczniesz swoją przygodę z akwarystyką? Zastanawiasz się, od czego powinieneś zacząć przygotowania? Nie wiesz, jakie akwarium dla rybek wybrać? Spróbujemy Ci wszystko krok po kroku wyjaśnić.

Co chcesz hodować?

W pierwszej kolejności musisz się zastanowić, co chcesz hodować. Jakie to będą rybki akwariowe? Postaraj się znaleźć o nich jak najwięcej informacji, aby poznać warunki, jakie są im niezbędne do długiego życia. Pomyśl, ile takich rybek chciałbyś hodować. Od tego będzie zależeć, jak duże akwarium należy zakupić. Wiadomo, im więcej ryb, tym większy zbiornik będzie konieczny.

Ile masz miejsca na postawienie akwarium?

Teraz zastanów się, gdzie chcesz akwarium w swoim domu postawić i ile miejsca możesz na nie przeznaczyć. To bardzo istotne, ponieważ może się okazać, że będziesz musiał zmodyfikować swoje plany odnośnie ilości rybek.

Jakiej wielkości akwarium kupisz na początek?

Na początku myślimy o niewielkim akwarium, które będzie łatwe w utrzymaniu do czasu aż nie dojdziemy do wprawy. Po części jest to słuszne, natomiast szybko przekonasz się, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” i zapewne zapragniesz rozwijać swoją pasję kupując większy zbiornik. I bardzo dobrze. Najmniejsze akwaria nie są dobre dla rybek, które potrzebują właściwej przestrzeni oraz miejsca, gdzie będą mogły budować kryjówki. Najbardziej optymalne na początek wydają się być akwaria o pojemnościach od 54l do 112l. Będą wprost idealne do hodowli pospolitych gatunków ryb i roślin. Nowoczesne akwarium o mniejszej pojemności niż 54l natomiast będzie odpowiednie w przypadku chęci hodowli krewetek karłowatych czy też małych gatunków ryb bądź roślin. Doświadczeni akwaryści najchętniej wybierają w sklepie z akwariami zbiorniki większe niż 112l, ale oni już wiedzą jak wygląda konserwacja tak dużego akwarium.

Poza objętością, powinno się zwracać również uwagę na wymiary zbiornika. Dla własnej wygody i ułatwienia w pielęgnacji jest najlepiej, jeśli wymiary długość i wysokość są do siebie podobne. To również komfort dla rybek, które przecież pływają poziomo.

Złota rybka w kuli

Jeszcze całkiem niedawno bardzo popularne były kule, ale środowisko akwarystyczne dość mocno je okrytykowało. Udowodnili, że jest to nieodpowiednie środowisko do hodowli rybek i nie zapewnia odpowiedniej przestrzeni do życia. Ponadto nie można tam utrzymać niezbędnej równowagi biochemicznej, kula jest uboga w tlen i nie stanowi odpowiedniego miejsca do zdrowego rozwoju rybek i ich długiego życia. Zwierzęta wręcz męczą się tam i przeżywają zaledwie kilka miesięcy. Świadomy akwarysta powinien zatem wybierać prostokątne akwaria. Owszem, ich zaletą jest ciekawy design, ale nadają się wyłącznie do hodowli krewetek słodkowodnych.

Jakie akwarium dla drobnych, stadnych rybek?

Jest to najczęściej hodowlana grupa. Należą do niej małe rybki o długości nie przekraczającej 5cm. Zazwyczaj tworzą stada w ilości co najmniej 6 sztuk. Aby zagwarantować im odpowiednie warunki do życia, należy wybrać akwarium o pojemności od 30l. Jeżeli dysponujemy miejscem w pokoju, warto pokusić się o większe akwarium dla rybek, gdzie będą czuły się jeszcze bardziej komfortowo a i stadko będzie można bez obaw powiększyć.

Jakie akwarium dla większych ryb tropikalnych?

Większe ryby tropikalne, to gatunki, które osiągają wielkość powyżej 10 cm. Są to m.in. ryby z rodziny pielęgnicowatych, np. skalary. Wymagają dość dużego zbiornika. W sklepie z akwariami należy wybrać takie, którego pojemność wynosi co najmniej 200l. Należy zwrócić uwagę również na wysokość, gdyż skalary dobrze się czują w akwariach o wysokości co najmniej 50 cm.

Jakie akwarium dla bojowników?

W przypadku bojowników, dokonuje się zakupu akwarium wyłącznie dla jednej ryby i wystarczy nawet takie o pojemności mniejszej niż 30l. Czasami nazywa się je bettariami.

Jakiej wielkości akwarium dla krewetek?

Krewetki słodkowodne ostatnio stały się bardzo popularne w hodowli. Można je hodować w małych akwariach do 30 litrów i można łączyć w małymi rybkami akwariowymi.

Jakie akwarium dla żółwi?

Wbrew pozorom żółwie nie są wymagające w temacie akwarium. Można powiedzieć, że „każde będzie dobre”. Pamiętać natomiast należy o stworzeniu wyspy dla żółwia, za którą może posłużyć naturalny kamień lub jakikolwiek sztuczny materiał np. plastik.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl