Producenci
Żółwie 0
Żółwie

Charakteryzują się obecnością pancerza chroniącego cały tułów. Wśród żółwi spotyka się gatunki zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Wszystkie są jajorodne. Zapłodnienie wewnętrzne odbywa się za pomocą narządu kopulacyjnego. Żółwie, pomimo tego iż są mniej zróżnicowane morfologicznie od innych godów, potrafiły opanować najróżnorodniejsze środowiska poczynając od mórz, a na terenach pustynnych kończąc.

Żółwie domowe można podzielić na dwa rodzaje – żółwie lądowe oraz żółwie wodno-lądowe. Najczęstszymi gatunkami żółwi hodowlanych lądowych są: żółw stepowy i żółw grecki. Do wodno-lądowych można zaliczyć natomiast żółwie czerwonolice, żółwie żółtolice oraz żółwie chińskie.

Żółwie przede wszystkim są roślinożerne. W szczególności w okresie wiosna-lato powinniśmy je karmić wszelkiego rodzaju zieleniną. Poleca się w tym kontekście mniszka lekarskiego, babkę lancetowatą, miętę, koniczynę, fiołka, niezapominajkę. Absolutnie nie karmimy żółwia lądowego sałatą. Jeśli chodzi o inne składniki, można menu wzbogacić na przykład dżdżownicami. Ważne jest, by dietę uzupełniać witaminami oraz wapnem. 

 

 

 

Obraz Pexels z Pixabay

Wkłady filtracyjne 0
Wkłady filtracyjne

Każdy z nas dobrze wie, że aby zachować czystą wodę należy stosować filtrację, ale
czy sam filtr bez wkładu filtracyjnego może sobie poradzić? 
W dzisiejszym wpisie skupimy się właśnie na wkładach filtracyjnych.

Są różne rodzaje wkładów filtracyjnych takich jak: gąbka filtracyjna, kompletne wkłady filtracyjne, włókniny i bio-ball. 

Gąbka filtracyjna - jest stosowana do wszystkich rodzajów urządzeń filtrujących.
Przeznaczona jest głównie do filtracji mechanicznej i biologicznej. Zapewnia optymalną filtracje wody.

Kompletne wkłady filtracyjne - posiadają tak zwane kasety. W zależności od rodzaju kasety, może znajdować się w niej gąbka filtracyjna, krążki ceramiczne oraz węgiel aktywny. 

Włókniny - są bardzo dobrą filtracją do filtra, wyłapują nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Włókniny stosuje się  do różnych rodzajów filtrów. Nadają 
się do akwariów słodko i słonowodnych. Bardzo łatwo się ją czyści, wystarczy przemyć pod bieżącą woda i jest gotowa do ponownego użytku.

Bio Balls - to wkład biologiczno-mechaniczny w postaci kulek, których specjalna struktura tworzy specjalną sieć kanalików i porów. Zapewnia nie tylko mechaniczne oczyszczanie wody, ale również doskonałe siedlisko dla rozwoju bakterii rozkładających toksyczne jony amonowe (NH4) i azotyny (NO2) do najmniej szkodliwej formy azotu, czyli do azotanów (NO3), które są dużo bezpiecznie dla mieszkańców akwarium.

Zachęcamy do czytania naszych wpisów!
Cały asortyment opisany w dzisiejszym blogu znajduje się na https://zoomax24.pl/pl/wklady-do-filtrow

Grzałki do akwarium 0
Grzałki do akwarium

W dzisiejszym artykule porozmawiamy na temat grzałek.
Dlaczego i po co są oraz o ich rodzajach i mocach.


Grzałki są nieodzownym elementem wyposażenia akwarium.
Dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę wody, która jest istotnym elementem zdrowia ryb i roślin. Dobierając odpowiednią grzałkę możemy łatwo wpływać na cechy środowiska, starając się odzwierciedlić jak najbardziej zbliżone naturalne warunki dla konkretnie wybranej obsady roślinnej i gatunków ryb.

Na rynku oferowane jest kilka rodzajów grzałek: 
1. Grzałka bez termostatu 
2. Grzałka z termostatem 
3. Kable grzejne

Grzałka bez termostatu- grzałki te mają konstrukcję prętową. Generalnie nadają jedna i stałą temperaturę, której nie możemy zmienić. Raczej już się odchodzi od tego typu urządzeń.
Grzałka z termostatem- grzałka najbardziej rozpowszechniona stosowana do różnych zbiorników. Dzięki wewnętrznemu termostatowi i prostej obsłudze za pomocą pokrętła możemy ustawiać odpowiednią temperaturę dostosowaną do wymogów środowiska wewnątrz akwarium. 
Grzałka typu kabel grzejny- to rodzaj grzania, który jest przeznaczony głównie do utrzymania odpowiedniej temperatury dna.

Przyjmuje się, że dla akwarium małego – do około 80 litrów - powinien na jeden 1 litr wody, przypadać 1 Wat mocy. Jeżeli nasze akwarium znajduje się w pomieszczeniu, które jest dobrze ogrzewane, w zupełności wystarczy 0,85 wata na litr wody. W przypadku zbiorników większych, można przyjąć przelicznik 0,5 wata na litr.

Moce grzałek, zakres temperatury i pojemność zbiornika:
25W - od 23-32 °C  zbiornik do 50L
50W - od 23-32 °C zbiornik od 50L - 70L
100W - od 23-32 °C zbiornik od 70L - 150L
200W - od 23-32 °C zbiornik od 150L - 260L 
300W - od 23-32 °C zbiornik od 260L - 450L 

Grzałki mogą Państwo znaleźć na stronie https://zoomax24.pl/pl/grzalki .
Zapraszamy do śledzenia naszego bloga i w razie pytań lub radą w wyborze grzałek służymy pomocą ! 

 

Pompy cyrkulacyjne 0
Pompy cyrkulacyjne

Pompa wodna podwójnego zastosowania, zarówno w wodzie jak i poza wodą, może być
wykorzystywana do odprowadzania i wypompowania wody, napowietrzania, tworzenia fal, filtrowania i tworzenia fontann.
Pompa wyposażona jest w neodymowy wirnik magnetyczny i zdolna jest do wytwarzania silnego strumienia wody. Może być stosowana
zarówno w słodkiej jak i słonej wodzie, posiada wał ceramiczny oraz gumowe przyssawki, które ułatwiają montaż.

Pompy cyrkulacyjne występują w różnych rodzajach. Skupmy się na pompach z wałem ceramicznym typu HX i pompach 
z wzmocnionym wałem typu H.

Pompy z serii H to na prawdę twardzi zawodnicy. Potrafią pracować w naprawdę zanieczyszczonym oczku czy stawie. Filtrują cząsteczki stałe do 7 mm, a pozwala im na to wzmocniony wał ceramiczny. Pompa posiada wygodny uchwyt do jej przenoszenia. Może pracować w wodzie jak i po za nią. Nadaje się również do wody morskiej.

Pompy z serii HX to zarówno dobry jak i wytrzymały produkt wykorzystujący swój potencjał. Ich wał ceramiczny pozwala na długą i ciągłą 
prace. Dzięki dobremu zastosowaniu pompy możemy uzyskać niebywałą dobrą jakość przepływu i filtracji wody. 
Wał ceramiczny pozwala uzyskać największy przepływ wody, dzięki czemu możemy stosować go zarówno w oczkach wodnych jak i na dużych zbiornikach. 

Pamiętajmy że każda z pomp musi znajdować się poniżej lustra wody w zbiorniku lub poza zbiornikiem. 
Nie są to pompy zasysające. 

Co warto wiedzieć o oświetleniu do akwarium 0
Co warto wiedzieć o oświetleniu do akwarium

Dzisiejszą ciekawostką jest oświetlenie do akwarium.
Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem każdego zbiornika wodnego. 
Akwarium to miejsce gdzie ryby i inne zwierzęta oraz rośliny mogą czuć 
się jak u siebie w domu. Żeby zapewnić odpowiedni komfort i rozwój stworzeń
oraz zwierząt przebywających w zbiorniku potrzebne jest odpowiednie naświetlenie.
Wśród wielu dostępnych na rynku opcji, jedną z najpopularniejszych są świetlówki do akwarium. 
Świetlówki występują w 3 kolorach:Białe
Uniwersalna świetlówka do stosowania w akwarystyce morskiej i słodkowodnej.
Białe spektrum światła podkreśla naturalne kolory ryb i roślin.
Pozytywnie wpływa na wzrost roślin i ma działanie anty glonowe.
Czerwone
Uniwersalna świetlówka do stosowania w akwarystyce morskiej i słodkowodnej.

Czerwone spektrum światła podkreśla naturalne kolory ryb i roślin oraz pozwala
na odpowiedni proces rozwoju.
Pozytywnie wpływa na wzrost roślin i ma działanie anty glonowe.

Niebieskie 
Uniwersalna świetlówka do stosowania w akwarystyce morskiej.

Niebieskie spektrum światła podkreśla naturalne kolory ryb morskich.
Pozytywnie wpływa na wzrost roślin i ma działanie anty glonowe.

Świetlówki występują w różnych stopniach mocy:
15W, 18W, 30W.


Nasza firma daje Wam szeroki wachlarz wyboru oświetlenia.

Po więcej szczegółów zapraszamy na naszą stronę intermetową https://zoomax24.pl/pl/c/Oswieltenie/2283944 


 

Czyszczenie zębów psu 0
Czyszczenie zębów psu

70% psów poniżej trzeciego roku życia cierpi na jakąś formę choroby zębów - dbaj o jego higienę zębów!

Regularne sprawdzanie zębów psa to dobry sposób na wykrycie potencjalnych problemów. Jeśli mają nieświeży oddech, zaczerwienione dziąsła lub regularne ślinienie, istnieje szansa, że Twój pupil ma jakiś problem.

Zacznij sprawdzać jamę ustną swojego psa gdy jest młody. Zważywszy, że większość psich problemów dentystycznych rozpoczyna się przed ukończeniem trzeciego roku życia. Jeśli włączysz higienę jamy ustnej swojemu szczeniakowi, bardziej prawdopodobne jest, że przyzwyczai się do tej czynności. 

Zęby psów są jak zęby ludzkie, dlatego powinny być szczotkowane codziennie. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe! Jeśli twój pies wyrazi na to ochotę, możesz użyć pędzla na palec do czyszczenia okrężnymi ruchami i wokół linii dziąseł przy użyciu specjalistycznej pasty do zębów. Najpierw zacznij od miękkiej szmatki i ciepłej wody, jak powoli przejdziesz do szczotki, a na koniec dodaj pastę do zębów. Każda forma pielęgnacji zębów jest lepsza niż żadna.

Dobra dieta to najlepszy sposób, aby pomóc Twojemu psu walczyć z chorobami zębów. Pokarmy o dużej zawartości cukru i prostych węglowodanów mogą gwałtownie zwiększyć liczbę bakterii jamy ustnej, więc szukaj pokarmów bogatych w składniki odżywcze i zawierające bardziej naturalne składniki. 

Użyj przyjaznej dla psa szczoteczki do zębów i pasty do zębów. Zastosowanie szczoteczki do zębów dla psa ułatwi czyszczenie zębów, a specjalistyczne pasty o smaku kurczaka lub wołowiny mogą sprawić, że szczotkowanie zębów będzie bardziej przyjemne!

Regularne wizyty u weterynarza są szczególnie ważne, jeśli Twój pies nie lubi myć zębów - wszystkie psy wymagają kontroli dentystycznej co 6-12 miesięcy. Weterynarz będzie mógł przepłukać usta roztworem antybakteryjnym, a pod znieczuleniem oczyścić i wypolerować zęby bez dyskomfortu dla psa, jest to najlepszy sposób radzenia sobie z każdym nagromadzonym kamieniem. Twój weterynarz może również wyrwać zęby których nie można już naprawić.

Zdjęcie pochodzi od Anja

Pies nie chce chodzić na spacer 0
Pies nie chce chodzić na spacer

Dzisiaj poruszymy temat spacerów z Waszymi pupilami. Zdarzają się przypadki, że pies odmawia wychodzenia na dwór. Zastanówmy się dlaczego? Podamy 5 powodów dla których tak może się dziać. Zachęcamy do przeczytania wpisu!

Zranienie

Urazy, naprężenia lub choroby, takie jak zapalenie stawów, nie zawsze są widoczne gołym okiem, więc poproś weterynarza, aby sprawdził twojego psa, aby upewnić się, że nie ma podstawowego problemu zdrowotnego, który powoduje, że nie ma ochoty na poruszanie się.

Brak doświadczenia

Szczenięta lub młodsze psy mogą zostać przytłoczone otaczającym ich światem i nagle odmawiają spaceru. Często naszą odpowiedzią jest ich podniesienie, ale wszystko to zachęca ich do zrobienia tego ponownie! Na początku próbuj powoli budować spacery, idąc na dłuższe dystanse, gdy twój szczeniak przyzwyczai się do niego. Możesz wypróbować kilka prostych poleceń, takich jak „chodź”, gdy chcesz, aby pies szedł, lub naciskać na smycz, aby kazać mu iść w określonym kierunku. Poproś, aby usiadł i został na miejscu mówiąc "zostań", a następnie „chodź dalej” - nagradzając go za to, aby wiedział, za co jest chwalony.

Strach

Psy często przerażają głośne dźwięki - mają niesamowitą zdolność do przechowywania wspomnień - a jeśli zdarzy się to kilka razy na tym samym spacerze, mogą obawiać się tej konkretnej trasy. Typowe objawy, których pies się boi, to nisko pochylona postawa, drżenie lub opadnięcie uszu i schowany ogon. Spróbuj zmienić trasę lub dokładnie określić, co przeraża twojego psa i unikaj tego hałasu następnym razem. Lub bardzo stopniowo wystawiaj swojego psa na hałas przez kilka tygodni, za każdym razem przez dłuższy czas, i chwal go, aż się do tego przyzwyczai.

Problemy ze smyczą

Czasami odmowa chodzenia może być po prostu odpowiedzią na niewygodną smycz lub sposób jej trzymania. Sprawdź techniki trzymania smyczy i zobacz, czy nowe (lub stare) obroże i smycze są wygodne dla twojego psa, i nie ocierają go. 

Wyuczone zachowanie

Trudno jest wskazać niektóre powody, dla których Twój pupil nie spaceruje, ale kluczem jest pozostanie cierpliwym. Regularnie wznawiaj trening, a kiedy pies się zatrzyma, po prostu zatrzymaj się również na 20 sekund, a następnie delikatnie pociągnij smycz, aby iść dalej. W ten sposób uznajesz ich potrzebę zatrzymania się, ale upewniasz się, że wiedzą, kto jest szefem. Ale nie szarp smyczy, ponieważ stworzy to „odruch opozycji”,  któremu będą się opierać. Spróbuj dodać trochę wzbogacenia na spacerze, na przykład zabawkę, którą mogą ścigać, aby odwrócić ich uwagę.

Dzisiaj to już wszystko. Mamy nadzieje, że rady zawarte w tym wpisie pomogą Wam rozwiązać problem ze spacerami!

Zdjęcie pochodzi od pasja1000 z Pixabay 

Jak się dziś mają twoje szynszyle? 0
Jak się dziś mają twoje szynszyle?

Dzisiaj poruszymy temat szynszyli. Coraz więcej ludzi posiada te zwierzaki i warto jest wiedzieć jak sprawdzać ich stan zdrowia. Zapraszamy do lektury!

W przeciwieństwie do psów, kotów, królików i fretek szynszyle nie wymagają corocznych szczepień. Oznacza to, że wiele z nich nigdy nie zostaje zabranych do weterynarzy na badania kontrolne. Dlatego tak ważne jest, aby samemu cotygodniowo sprawdzać ich stan zdrowia. Podobnie jak w przypadku wszystkich zagadnień związanych z opieką zdrowotną, lepiej jest zapobiegać niż leczyć - a wczesne wykrycie problemów może mieć znaczenie dla twoich szynszyli które mogą cieszyć się z szybkiego powrotu do zdrowia lub cierpieć z powodu poważnego zachorowania.

Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy listę rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, co może wskazywać, że twoje zwierzęta potrzebują wizyty u weterynarza.

Gdy poznasz swoje szynszyle, dowiesz się, co jest dla nich normalne. Odwiedź swojego weterynarza, jeśli zauważysz coś niezwykłego, na przykład:

 • utrata apetytu lub przejadanie się
 • picie znacznie więcej lub mniej niż zwykle
 • brak energii
 • krwawienia
 • kuśtykanie
 • biegunka

  WSKAZÓWKA

Rozpocznij regularne zapisywanie kontroli stanu zdrowia szynszyli poprzez prowadzenie dziennika zdrowia. Zanotuj wszystko - od nietypowego zachowania, po wydzielinę z oczu. Twój weterynarz uzna to za bardzo przydatne, jeśli chodzi o diagnozowanie i leczenie problemów zdrowotnych.

Najlepszym sposobem, aby pomóc Ci zauważyć wszelkie oznaki chorobowe jest regularna kontrola zwierzaka. Aby pomóc zwierzętom czuć się bezpiecznie oraz aby ograniczyć ich ruch podczas przeprowadzania kontroli zdrowia, delikatnie umieść je w luźno owiniętym ręczniku.

OCZY: Sprawdź, czy oczy są czyste i całkowicie otwarte. 

USZY: Uszy powinny być czyste i gładkie. Zwróć uwagę na wszelkie nietypowe objawy, ponieważ mogą one być wynikiem infekcji. Sprawdź, czy nie ma zadrapania lub otarcia uszu lub drżenia głowy, ponieważ może to wskazywać na roztocza.

NOS: Upewnij się, że nosy szynszyli są czyste i wolne od płynów. Jeśli zauważysz, umów się na spotkanie ze swoim weterynarzem.

CIAŁO I SIERŚĆ: Delikatnie wyczuwaj wszelkie niezwykłe obrzęki, łysiny lub oznaki nieprawidłowego stanu skóry. Uważaj również na wszelkie oznaki bólu, takie jak wrażliwość na dotyk.

Dzisiaj to już wszystko odnośnie sprawdzania stanu zdrowia szynszyli. Mamy nadzieje, że informacje zawarte w artykule przydają się Państwu!

Zdjęcie pochodzi od: Benjamin M. Groß z Pixabay 

Filtr wewnętrzny czy kaskadowy ? 0
Filtr wewnętrzny czy kaskadowy ?

Filtr wewnętrzny 

 • przeznaczony do zbiorników o pojemności do 50 l
 • filtr posiada innowacyjną konstrukcję, wkład filtracyjny jest niezwykle łatwy w montażu i demontażu
 • połączenie dwóch typów materiałów filtracyjnych (gąbka i węgiel aktywny) zapewnia idealną efektywność filtracji
 • filtr może być stosowany do nasycania wody tlenem
 • filtr posiada specjalną gąbkę filtracyjną zapewniającą doskonałą filtrację mechaniczną i węgiel aktywny utrzymujący na bieżąco czystość wody i eliminujący nieprzyjemne zapachy
 • wykonany z wysokiej jakości tworzywa ABS zapewniającego długą żywotność
 • biochemiczna gąbka filtracyjna nadaje się do uprawy bakterii nitryfikacyjnych
 • filtr może być używany do przepompowania wody, dostarczania powietrza, filtrowania, tworzenia fali lub fontanny 
 • dzięki zastosowaniu wysokiej jakości żywicy do uszczelnienia uzwojenia jest całkowicie wodoszczelny

.


Filtr kaskadowy 
 

 • urządzenie jest najbardziej nowoczesnym filtrem kaskadowym
 • posiada regulator przepływu umożliwiający płynną regulację
 • zastosowanie wysokiej jakości żywicy do uszczelnienia uzwojenia zapewnia cichą i bezpieczną pracę
 • strumień wodospadu powoduje "bulgotanie" wody w akwarium co wspomaga uwalnianie dwutlenku węgla do powietrza i wchłanianie tlenu do powietrza Trzy metody filtracji: 
  1. Wytrząsanie wody: działanie wodospadu zapewnia pokonanie sił napięcia powierzchniowego wody, gdy woda wraca do zbiornika 
  2. Dyspersja wody: brudna woda przechodzi przez filtr i oczyszczona rozprasza się po akwarium 
  3. Stały rotacyjny obieg wody: bogata w tlen woda jest rozprowadzana po akwarium, nadmiar dwutlenku węgla jest wydalany do powietrza.
  W komorze filtracyjnej wykorzystywane są materiały filtracyjne trzech typów: biogąbka, gąbka filtracyjna i węgiel aktywny.
 Jak hodować bojownika? 0
Jak hodować bojownika?

Bojownik. Ile wytrzyma?

Ryba wzbudzająca zachwyt i będąca często początkiem akwarystycznej przygody. Ze względu na swoje ubarwienie i fantastyczne wprost kształty a przy tym dość łatwe „prowadzenie” jest dość często wybierana jako pierwsza ryba dla początkującego akwarysty. Bardzo często jednak wytrzymałość bojownika staje się w warunkach hodowlanych dla niego przekleństwem, ponieważ jego potrzeby egzystencjalne są pomijane. I tak licząc na jego odporność popełniamy wobec bojownika wiele grzechów:

- zbyt małe akwarium;

- za zimna woda;

- brak filtra;

- brak podmiany wody;

- zbyt częste karmienie i to nieodpowiednim pokarmem;

- pusta przestrzeń akwarium.

Hodowcom udało się wyhodować wiele odmian różniących się kolorem, kształtem i długością płetw, nie mniej jednak, wszystkim bojownikom należy stworzyć podobne warunki. Aby cieszyć się dobry zdrowiem bojownika należy zapewnić mu przynajmniej 20-50l akwarium, wodę o temperaturze powyżej 26⁰C, jeśli nie ma w akwarium maleńkiego filtra, częstą podmianę wody (woda o pH 6-7,5), pokarm żywy i suchy (uwaga bojownik jest mięsożercą), oraz odpowiednie otoczenie. Bojownik lubi otoczenie z wieloma kryjówkami i dobrze czuje się wśród gęstych roślin. Bardzo ważne jest też zapewnienie zbliżonej temperatury powietrza nad taflą wody do temperatury wody ze względu na to, że bojowniki oddychają powietrzem atmosferycznym za pomocą organu zwanego labiryntowym. Jest on niezwykle wrażliwy na zmianę temperatury i tym samym na przeziębienie.

Choć często widzimy, że bojowniki w sklepach są wystawiane w małych boksach lub przysłowiowych szklankach wody, to pamiętajmy, że są to tylko ich tymczasowe domy, które powinny jak najszybciej zamienić. My biorąc bojownika do domu zapewnijmy mu podstawy, które pozwolą zaprezentować w pełnej krasie jego niezwykłą urodę.

 

Neon Innesa, bystrzyk neonowy 0
Neon Innesa, bystrzyk neonowy

Dziś proponujemy krótki wpis o popularnej w naszych akwariach rybie czyli o Neonie Innesa.
Neon Innesa, dostępny praktycznie w każdym sklepie akwarystycznym, bardzo popularny i chętnie wybierany jest do naszych akwariów. Uwagę zwraca jego efektowne kolorowe i neonowe wybarwienie.

Ta niewielka ryba dorasta maksymalnie do 3-3,5cm wielkości, stąd często popełniany błąd, czyli zbyt małe akwarium. Zbiornik minimalny to 30 litrów ale zaleca się hodowlę neona w zbiornikach od 60 l wzwyż, tym bardziej, że jest on rybą ławicową i powinien być prowadzony w stadach powyżej 10 sztuk, dzięki temu czuje się on bezpieczniej i jest aktywniejszy. Poza tym, większe stadko prezentuje się o wiele lepiej w akwarium urządzonym na wzór naturalnego biotopu, czyli z piaszczystym dnem oraz dekoracją z korzeni i gałęzi gdzieniegdzie poobsadzaną roślinnością.

Neony są bardzo wrażliwe na zmiany parametrów wody a najlepiej czują się w temperaturze 22⁰C, w wodzie bardzo miękkiej 2-8 dGH i kwaśnej pH 5,0-6,5.

Jest rybą wszystkożerną, w akwariach można ją karmić regularnie pokarmami suchymi ale najintensywniejsze wybarwienie oraz dobrą kondycję zapewni im żywy i mrożony pokarm np. wodzień, dafnia, rozwielitka, artemia.

 

 

Hodowla krewetek 0
Hodowla krewetek

 

Było już wiele tematów o psach, kotach oraz gryzoniach. Dzisiejszy temat będzie o hodowli krewetek. Może ktoś z Was rozpocznie nową przygodę! A może biznes?

Krewetki są popularnymi stworzeniami hodowlanymi ze względu na ciekawy wygląd, interesujący tryb życia i stosunkowo łatwą hodowlę. Można je hodować osobno ale również jako współtowarzyszy ryb akwariowych. Trzeba jednak pamiętać, że rybki powinny być małe i roślinożerne, wtedy nie będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Krewetki mają niewielkie wymagania przestrzenne, wobec tego można już zacząć hodowlę w niewielkim akwarium nawet 10-20 litrowym, oczywiście czym więcej krewetek tym akwarium powinno być większe. Można ze sobą w zbiorniku umieszczać wiele różnych gatunków ale trzeba zawsze uwzględnić ich wymagania hodowlane tak, aby były do siebie jak najbardziej zbliżone.

Krewetki bardzo źle znoszą gwałtowne zmiany parametrów, lubią czystą i dobrze napowietrzoną wodę. Aby móc utrzymać stabilny zbiornik z krewetkami trzeba wyposażyć go w odpowiedni filtr, grzałkę, oświetlenie, podłoże i rośliny.

Filtr - np. gąbkowy, o małej mocy, który nie będzie generował zbyt mocnego ruchu wody i który nie wciągnie krewetek do środka.

Grzałka z termostatem – większość krewetek potrzebuje temp. granicach 20-24⁰C

Oświetlenie – nie zbyt silne raczej do utrzymania prawidłowego wzrostu roślin i odpowiedniej ekspozycji, natomiast krewetki unikają mocnego światła.

Podłoże – żwir drobnoziarnisty 1-3mm, warstwa konieczna pod uprawę roślin 4-5cm.

Rośliny – łatwe w uprawie (np. anubias, moczarka) oraz mchy np. gałęzatki lub umieszczone na skorupie orzecha Stringy Moss.


Podstawę diety krewetek stanowi pokarm pochodzenia roślinnego. Będą się żywić rosnącymi w akwarium glonami, ale same glony nie wystarczą. Krewetki chętnie zjadają też suszone liście, np. buku, dębu, migdałecznika (tzw. ketapang).


Na koniec bardzo ważna rzecz, zanim kupimy i wpuścimy krewetki do akwarium, zbiornik należy przygotować dużo wcześniej z całym wyposażeniem i wypełnieniem. Takie „dojrzewanie” musi potrwać około 3-4 tygodni, dopiero wtedy zapanuje w nim odpowiedni ekosysytem.

Dzisiaj to już wszystkie podstawowe i najważniejsze informacje o hodowaniu krewetek. Zapraszamy standardowo do śledzenia naszego bloga!
Zdjęcie pochodzi od Marcelo Kato z Pixabay 

Dlaczego warto stosować pompy napowietrzające 0
Dlaczego wart stosować pompy napowietrzające

Pompy napowietrzające są bardzo ważnym elementem każdego
zbiornika (akwarium, stawu, oczek wodnych).
Dzięki systemowi napowietrzającemu możemy być pewni, że zwierzęta i rośliny
które znajdują się w zbiorniku mają odpowiednią ilość napowietrzonej wody.

Napowietrzacz jest niezbędnym urządzeniem do stworzenia odpowiednich
warunków dla ryb i roślin.
Dobieranie danego urządzenia jest bardzo skomplikowane, gdyż nie każdy 
zbiornik potrzebuje takiej samej pompy, stopnia napowietrzenia (moc, przepływ powietrza).
Wszystko jest uzależnione od pojemności zbiornika, ilości ryb oraz roślin.

Podczas okresu zimowego i letniego stawy oraz oczka wodne potrzebują
napowietrzacza (pompy) w celu cyrkulacji przepływu powietrza.
Warto również pamiętać o stosowaniu odpowiednich akcesoriów do urządzenia.
Mowa tutaj o wężyku, kamieniach napowietrzających, a przede wszystkim ZAWORKACH ZWROTNYCH, które zabezpieczają pompę przed zalaniem.


Zachęcamy do zakupów napowietrzaczy na naszej stronie internetowej. Nasza firma ZOOMAX24.pl posiada duży wachlarz urządzeń i akcesoriów. 


 

 

Papużka Falista 0
Papużka Falista

 

Papużka falista. Samiec czy samica?

Większość z nas zapewne kojarzy te małe, kolorowe i bardzo „rozmowne” ptaki.
Naturalnie występują one na terenie Australii, zamieszkują interior unikając wybrzeża.
Obecnie jest to ptak bardzo rozpowszechniony, a w Europie występuje w
bardzo wielu hodowlach i to w dziesiątkach odmian.

W środowisku naturalnym ma ubarwienie tylko zielone. Jednak od wielu lat hodowcy prześcigają się w uzyskaniu jak najciekawszego koloru piór. Stąd też możemy spotkać papużki żółte, niebieskie, białe, zielone oraz w różnych kombinacjach tych barw. Przeważnie kupujący kieruje się kolorem papużki, ale dla wielu znaczenie ma też płeć, gdyż samce uchodzą za bardziej kontaktowe, lepiej i szybciej uczące się i są jednym z najlepiej naśladujących ptaków.

Na szczęście rozpoznanie płci nie powinno nastręczać większych problemów. Samce posiadają ciemnoniebieską woskówkę (skórę u nasady dzioba), podczas gdy u samiczek woskówka jest jasnoniebieska lub beżowa. I jest to najbardziej pewny wskaźnik płci. Niektóre źródła podają, że można je rozpoznać również po kształcie główki, która u samicy jest bardziej zaokrąglona, ale ten sposób jest trudny i niestety nie daje 100% pewności. Konia z rzędem temu kto tego dokona wśród niezwykle ruchliwego i rozkrzyczanego tłumu papużek :)

Życzymy udanych i trafnych zakupów.

 

 

Zdjęcie pochodzi od JamesDeMers z Pixabay 

Szynszyla co powinniśmy wiedzieć 0
Szynszyla co powinniśmy wiedzieć
CIEKAWOSTKI 

Szynszyle pochodzą ze
skalistych zboczy
Andów w Ameryce
Południowej i są doskonale
przystosowane do życia
na dużych wysokościach.
Ich gęste futro (każdy mieszek
włosowy ma od 60 do 90
pojedynczych włosów - w
porównaniu do człowieka,
który zazwyczaj ma jeden
włos na mieszek włosowy)
skutecznie chroni je przed
zimnem. Ich bezwłose miękkie
stópki pomaga chwytać skaliste
powierzchnie.
Szynszyle są wysoce towarzyskie i
żyją na wolności w koloniach
ponad 100 osobników.
A w warunkach domowych
nawet do 20 lat!
 

Komunikują się ze sobą za pomocą różnych cichych,
wysokich dźwięków, chrząknięć, ćwierkania,
piszczenia i szczekania, dlatego tak ważne jest, aby szynszyle domowe nie były samotne.
AKTYWNOŚĆ
Szynszyle najbardziej aktywne są wieczorami i nocą.
Śpią w ciągu dnia zwykle w pozycji skulonej, a nawet mogą spać do
góry nogami!
Szynszyle należy wypuszczać  przynajmniej raz dziennie.
Zanim pozwolisz swoim szynszylom biegać po domu, musisz mieć pewność,
że możesz je ponownie złapać. Zacznij od dość małej przestrzeni, a następnie
spróbuj zaoferować smakołyk, aby Twoje zwierzaki nauczyły się podchodzić do twojej ręki i  przyzwyczaiły się do właściciela. Gdy szynszyle pewnie przyjmują
smakołyki i pozwalają się głaskać, możesz je wypuścić.
Po krótkim czasie i treningu szynszyle mogą się oswoić z otoczeniem.
Klatka dla szynszyli musi być wystarczająco duża, wysoka i wielopoziomowa z
akcesoriami do wspinaczki, gdyż lubią one biegać, wspinać się i skakać.
ODŻYWIANIE 

Na wolności jedzą trawy, liście, gałązki, korzenie i łodygi. Szynszyle domowe potrzebują diety bogatej w błonnik na bazie traw, ziół i siana.Szynszyle powinny unikać energetycznie bogatej żywności jak tłuszcze, oleiste nasiona, rodzynki, owoce, warzywa i inne słodkości, gdyż są cukrzykami a ich wrażliwy układ trawienny nie jest sobie w stanie z nimi poradzić. Dieta powinna zawierać dużo surowego włókna.


Pamiętajmy, że muszą one mieć co dzień wymienianą świeżą wodę.


 
 
Zdjęcie pochodzi od Benjamin M. Groß z Pixabay  
Ciekawostki o szczurach 0
Ciekawostki o szczurach

Wszystkie ciekawostki o szczurach.

Czy wiedziałeś?

Szczury śmieją się, gdy je łaskoczesz. Pod koniec lat 90.
neurobiolog Jaak Panksepp i koledzy odkryli, że szczury emitowały wyjątkową ultradźwiękową wokalizację
podczas gier lub przewidywania czasu z innymi szczurami. Wskazywało to na pozytywny stan emocjonalny.
Dalsze badania ujawniły, że szczury śmiały się najbardziej, gdy były łaskotane przez ludzkich
eksperymentatorów - bardziej niż podczas innych działań.Co jedzą szczury?

Szczury są wszystkożerne, co oznacza, że zjadają prawie wszystko.
Niestety, jeśli tylko mają szansę, wybierają słodkie, tłuste pokarmy, co nie jest dla nich dobre.
Dlatego tak ważne jest, aby miały odpowiednie odżywianie.
Uniwersalne granulowane karmy dla szczurów, zwierząt domowych zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić im wszystkie niezbędne aminokwasy, witaminy i minerały, których potrzebują.


Trening mózgu

Szczury lubią uczyć się i mogą zapamiętywać nowe zadania.
To sprawia, że dość łatwo można trenować szczura przy użyciu smakołyków.
Nauczenie szczurów prostych czynności i sztuczek może pomóc w utrzymaniu ich w dobrej psychicznej kondycji.


Przyjaciele na całe życie

Szczury lubią być przyjaciółmi na całe życie - chociaż jest ono jest dość krótkie około dwóch do trzech lat. Szybko uczą się rozpoznawać wygląd i głos sowich właścicieli. Gdy już nabiorą odwagi i pewności siebie, w twoim towarzystwie, szczury z przyjemnością usiądą na twoich kolanach lub na ramieniu, zgrzytając zębami, aby pokazać, że są całkiem zadowolone - nazywa się to „bruksowaniem” i jest podobne do zachowania mruczącego kota.
Szczury są zwierzętami niezwykle towarzyskimi i obecność opiekuna może im nie wystarczać, dlatego nigdy nie powinny być trzymane same.


A jednak szczury to nie tylko brzydkie i wstrętne stworzenia! 
Są bardzo dobrymi kompanami!! 

 Zdjęcie pochodzi od Jarle Eknes z Pixabay 

Czy sterylizować koty? 0
Czy sterylizować koty?

Koty i zalety kastrowania - co musisz wiedzieć

Weterynarz dr Suzanne Moyes tłumaczy, dlaczego sterylizacja kota jest istotną częścią odpowiedzialnego posiadania zwierzęcia, co ona w jego życiu zmienia i jak może wpłynąć na potrzeby żywieniowe kota.

Sterylizacja jest prostą operacją, która nie tylko zatrzyma niechciane ciąże, ale także poprawi ogólny stan zdrowia i samopoczucie kota. Organizacje charytatywne dla kotów stwierdzają, że sterylizacja przed rozpoczęciem hodowli jest istotną częścią odpowiedzialnego posiadania kota. Pod warunkiem, że nie ma medycznego powodu, aby tego nie robić, dobry czas na kastrowanie to 4 miesiąc zanim kocięta zaczną dojrzewać płciowo - chociaż koty można sterylizować w każdym wieku.

Wyzwania dla niesterylizowanych kotów

Niesterylizowane kotki częściej cierpią na pyometrię (infekcję macicy) i raka jajników, macicy i gruczołów mlecznych w późniejszym życiu. Samice częściej zapadają na poważne choroby zagrażające życiu, takie jak wirus niedoboru odporności kotów (FIV), AIDS u kotów i białaczka, które mogą być przenoszone przez zakażoną ślinę samca kota, gdy gryzie ją w szyję podczas krycia.

Oprócz tego, niesterylizowane samce prawdopodobnie wędrować będą dalej od domu do domu 
ryzykując drogach i narażając się na inne niebezpieczeństwa: obrażenia fizyczne podczas wal z innymi kotami i zakażania chorobami takimi samymi jak u kotek. Nie kastrowane sace ponad to, są
narażone na rozwój nowotworu jąder. 

Co dzieje się podczas operacji?

Twój kot będzie musiał spędzić dzień w gabinecie weterynaryjnym i zostanie poddany znieczuleniu ogólnemu, więc nie należy karmić go na kilka godzin przed operacją. Operacja zarówno dla samic, jak i samców jest bardzo prosta i zwykle będzie można odebrać zwierzaka tego samego dnia, następnie kotka będzie miała ogolony obszar na boku lub brzuchu - włosy te odrosną za kilka tygodni.
Koty zwykle bardzo szybko wracają do zdrowia po zabiegu, a lekarz weterynarii doradzi najlepszą opiekę, gdy wyzdrowieje.

Dzisiaj to już koniec pierwszej części artykułu. W następnej części opiszemy odżywianie kota po sterylizacji. Zachęcamy do śledzenia bloga!

Zdjęcie pochodzi od KatinkavomWolfenmond z Pixabay 

12 zabawnych faktów na temat świnki morskiej c.d 0
12 zabawnych faktów na temat świnki morskiej c.d

Dzisiaj dokańczamy kolejne ciekawostki na temat naszych małych gryzoni.
Zapraszamy do czytania.


6. Śpią tylko przez krótki czas. Chociaż stworzenia potworne, które są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, świnki morskie nie śpią nawet przez 20 godzin w ciągu dnia.
Oznacza to, że potrzebują stałego dostępu do żywności, wody, towarzyszących świnek morskich, bezpiecznych kryjówek i zabawek, aby utrzymać je zajęte, a także strefy ćwiczeń z rurkami do tunelowania, schronień do schowania się i głębokich obszarów siana do pożywienia i skubać.

7. Akrobacje świnki morskiej.  
Cóż, niezupełnie, ale kiedy są podekscytowane, świnki morskie mogą skakać prosto w górę i w dół, często obracając się o 90 ° w powietrzu,
wykonując drobny ruch zwany „pop corning”.

8. Mają nieparzystą liczbę palców. Świnki morskie mają cztery palce na przednich łapach, ale tylko trzy na tylnych.

Chociaż może to być dobre do tunelowania i kopania, oznacza to, że nie są bardzo zwinne i są bardzo słabymi wspinaczami, którzy potrafią tylko skalować niskie pochylnie. Są jednak bardzo dociekliwi, więc upewnij się, że w ich otoczeniu nie ma żadnych zagrożeń, które spowodowałyby, że ciekawe kawiory zraniłyby się.

9. Są szybkimi uczniami. Małe świnki morskie, zwane szczeniętami,
rodzą się z futrem i mają otwarte oczy i potrafią biec, gdy mają zaledwie kilka godzin - co jest bardzo przydatne dla gatunku drapieżnego.
Po trzech tygodniach niemowlęta są odstawiane od piersi i są w pełni dojrzałe za trzy miesiące, chociaż będą rosły aż do ukończenia około roku.

10. Potrzebują suplementów witaminowych. Podobnie jak ludzie, świnki morskie nie są w stanie wytwarzać ani przechowywać witaminy C.
Karmienie dobrej jakości, nuggetsów świnek morskich na bazie trawy, które są bogate w błonnik i witaminę C i bogate w składniki odżywcze, jest najlepszym sposobem na zapewnienie im wszystkiego,
czego potrzebują, wraz z niewielką garścią zielonych liści, takich jak mniszek lekarski, szpinak, jarmuż i brokuły. Unikaj jedzenia typu „musli”, ponieważ wykazano, że powodują problemy trawienne i choroby zębów.

11. Muszą jeść dużo siana. Dobrej jakości siano do karmienia powinno być główną częścią diety świnki morskiej.
Jako małe pastwiska nie tylko pomaga to w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego, ale gryząc siano utrzymuje stale rosnące zęby odpowiedniej długości.
Pałeczki do gryzienia mogą być dodatkowym smacznym przysmakiem, który pomaga utrzymać dobrą zgrabność świnek morskich.

12. Mogą prowadzić dość długie życie. Przy odpowiednim odżywianiu, odpowiednim zakwaterowaniu, towarzystwie, opiece i życzliwości świnki morskie mogą żyć do siedmiu lat.
Jednak najstarsza zarejestrowana świnka morska, zwana Śnieżką, dożyła starości 14 lat i 10 miesięcy, zdobywając miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa!

Na dzisiaj to wszystko, czym chcemy się z wami podzielić.
Zachęcamy do śledzenia naszego BLOGA.


Obraz pochodzi od Cucu Petronela z Pixabay 

12 zabawnych faktów na temat świnki morskiej 0
12 zabawnych faktów na temat świnki morskiej

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ciekawych informacji na temat świnek morskich. Zapraszamy do czytania. 

1. Świnki morskie nie pochodzą z Gwinei. W rzeczywistości pochodzą z regionu Andów Ameryki Południowej. Nazwa „Gwinea” w ich imieniu (guinea pigs ) to trochę tajemnica. Jedna z teorii głosi, że po raz pierwszy sprowadzili je do Europy hiszpańscy odkrywcy w 1500 roku przez Gwineę w Afryce, więc ludzie myśleli, że przybyły własnie stamtąd.

2. Nie są spokrewnione ze świniami. Chociaż samce świnek morskich nazywane są knurami, a samice maciorkami, są one gryzoniami. Ich naukowa nazwa to „Cavia porcellus”, dlatego czasami określa się je mianem „kawiorów”. Słowo „porcellus” to po łacinie „mała świnia”. Ta nazwa mogła powstać z powodu wydawanych przez nich świszczących dźwięków.

3. Nie dogadują się z królikami. To popularny mit, że z radością możesz trzymać świnki morskie i króliki razem. Króliki mogą znęcać się nad świnkami morskimi, a do tego mogą bardzo odmienne potrzeby. Króliki mogą również przenosić choroby, które mogą być bardzo szkodliwe dla świnek morskich.

4. Lubią ze sobą rozmawiać. Te sympatyczne stworzenia są zwierzętami stadnymi dlatego zawsze powinny być trzymane w parach lub nawet małych grupach.Komunikują się za pomocą kilku dźwięków, w tym dobrze znanego połączenia „wheek-wheek” - oznaka podniecenia lub znalezienia przyjaciela - oraz niski „mruczący” dźwięk, który wydają, gdy czują się zadowoleni i zrelaksowani. Podczas eksploracji emitują również szereg krótkich dźwięków „putt-putt”.

5. Perfumują swoje rzeczy. Świnki morskie wyczuwają zapach, pocierając podbródek lub policzki o przedmioty, co pomaga utrzymać w domu znajomy i uspokajający zapach. Dlatego ważne jest, aby podczas sprzątania przenieść stare legowisko z powrotem do miejsca zakwaterowania. 

6. Śpią tylko przez krótki czas. Są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, świnki morskie nie śpią nawet przez 20 godzin w ciągu dnia. Oznacza to, że potrzebują stałego kontaktu z innymi towarzyszami, potrzebują zabawek, schronień i bezpiecznych kryjówek, a przede wszystkim dostępu do wody, karmy i ogromnych ilości siana do jedzenia i skubania.

W dzisiejszym wpisie to już wszystko. Może po tych informacjach ktoś z Was zechce mieć mieć te przesympatyczne, kontaktowe zwierzaczki w domu? :)

Zdjęcie pochodzi od Vantage Point Graphics z Pixabay 

Które małe zwierzę jest dla Ciebie odpowiednie? c.d 0
Które małe zwierzę jest dla Ciebie odpowiednie? c.d

To już ostatnia część naszego wpisu o wyborze zwierzęcia do domu. Zapraszamy do czytania :)

Świnka Morska (Cavia domowa)

Jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Niezwykle towarzyskie, „hałaśliwe”, kontaktowe, są świetnymi towarzyszami dla dorosłych i dzieci. Cavia domowa na wolności żyje w dużych stadach ważne jest więc aby miała współlokatora własnego gatunku. Komunikuje się za pomocą bardzo zróżnicowanego „języka” składającego się z pisków, kwilenia, pomruków, czy zgrzytania zębami, pozwala to poznać czy nasz pupil jest szczęśliwy, smutny, podekscytowany albo nawet rozdrażniony. Świnki powinny mieć dużą i obszerną klatkę, (min. 80x60) wyposażoną w paśniki, miseczki, poidło i schronienie. Oswojoną można a nawet powinno się wypuszczać z klatki aby mogła się wybiegać.
Pokarm dla świnki musi zawierać dużo długiego włókna do ścierania zęby, które całe życie u nich rosną, mnóstwo błonnika dla odpowiedniej perystaltyki, a także koniecznie powinien zawierać witaminę C, której świnka sama nie metabolizuje. Wobec tego siano i zioła jako podstawa ich żywienia powinny być uzupełniane warzywami i owocami (nie cytrusy!), mile widziane te z dużą ilością witaminy C ,np. dziką różą.
O świnkach mówi się niestety, że często uczulają, jednak panuje przekonanie, że uczula nas ich sierść co nie do końca jest prawdą.. Najbardziej uczulający jest mocz, gdyż zawiera największe stężenie alergenów -białek i feromonów. Dbanie o odpowiednią higienę klatki powinno ten problem ograniczyć
Opiekując się odpowiednio świnką możemy cieszyć się jej towarzystwem nawet 8-9 lat.

Królik

Króliki to obok świnek morskich jedne z najbardziej ulubionych zwierząt domowych.
Zanim wybierzemy królika jako naszego towarzysza musimy uwzględnić, że potrzebuje on zainteresowania i towarzystwa (dobrze gdy jego kompanem jest inny królik). Konieczne jest zapewnienie mu dużej przestrzeni i nie jest tu tylko mowa o dużej klatce ale również o możliwości wybiegu (przynajmniej kilka godzim dziennie), gdyż potrzebuje on mnóstwo ruchu. W naturalnym środowisku króliki biegają, skaczą, kopią w ziemi jamy i korytarze, w którym zatrzymują się całe stada.
Duże ilości świeżego siana, ziół, warzyw i paszy zielonej są podstawą żywienia królika. Do siana i wody powinien mieć dostęp przez cały czas. Nie oburzajmy się i nie brońmy gdy widzimy, że królik zjada własne nocne odchody, on musi to robić by wchłonąć witaminę B i odpowiednie substancje odżywcze. Nie znaczy to jednak, że możemy zaniechać częstego sprzątania klatki, mycia poidła, miseczek a zwłaszcza kuwety, wymiany podściółki. Higiena to podstawa zdrowia pupila.
Zdrowy królik żyje od 6 do 10 lat więc tak jak świnka nie jest zwierzęciem na próbę. Jednak dzięki temu, że jest niezwykle komunikatywny możemy zyskać cudownego, wesołego towarzysza na tych kilka ładnych lat.

Fretka

Fretka domowa to niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych. Jest udomowioną formą tchórza zwyczajnego. Stosunkowo od niedawna fretka staje się popularnym zwierzęciem domowym.
Fretki są niezwykle ruchliwe, ciekawskie, uwielbiają rozrabiać, potrzebują zabawy i wybiegania. Czasem 2-3 godziny dziennie to mało, dobrze jest więc nie tylko zapewnić im dużą klatkę odpowiednio wyposażoną w pojnik, miski, kocyki, zabawki, akcesoria do wspinania ale koniecznie jest wypuszczanie pupila z niej na długi czas zawsze pod naszym nadzorem. Fretkę ucieszy także towarzysz tego samego gatunku. Fretka w ciągu doby przesypia ok. 14 - 18 godzin. Reszta przeznaczona jest na szaleńczą zabawę
Fretki nie są gryzoniami, tylko drapieżnikami! W związku z tym ich naturalna dieta to mięso. Zawartość białka w ich pożywieniu powinna wynosić więcej niż 30% i powinno to być białko zwierzęce. Można im podawać gotowane i surowe mięso indyka, kurczaka, kaczkę, wołowinę (nie podajemy fretce wieprzowiny gdyż jej szkodzi). Fretki zjedzą też chętnie dobrą mokrą karmę dla kota, lubią żółtka kurze i jaja przepiórcze. Tą mięsną dietę trzeba też uzupełniać warzywami, czy owocami ale w niewielkich ilościach, np. seler, jabłko, orzeszki, papryka. Odpowiednio dodane wzbogacą zwierzę o minerały i witaminy, w zbyt dużej ilości uszkodzą trzustkę. W sklepach można też kupić gotową karmę dla tych zwierzaków, odpowiednio skomponowaną i zbilansowana.
Ze względu na swój charakter fretka może być towarzyszem nastolatka, ale raczej nie nadaje się do domu z małymi dziećmi. Jest to zwierzę wymagające tyle samo uwagi co dużej odpowiedzialności właściciela.

W kolejnych artykułach jedynie poruszyliśmy w niewielkim zakresie temat o cechach i wymaganiach zwierząt mogących zadecydować o wyborze zwierzęcia do domu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji prosimy o pogłębienie tematu korzystając z fachowej literatury, porad oraz informacji od hodowców czy szczęśliwych właścicieli zdrowych pupili.

Zdjęcie pochodzi od GuilleNeT z Pixabay 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl